Tutaj jesteś

W jaki sposób można sprzedać firmę?

26 października 2020 Praca


Prowadzenie własnej firmy w obecnych czasach z całą pewnością jest zarówno obowiązkiem, jak i wyzwaniem. Często zdarza się tak, że właściciele firm nie chcą już ich dalej prowadzić i zastanawiają się, jak sprzedać firmę w skuteczny sposób. Warto się dowiedzieć więcej na ten temat oraz poznać wszystkie zagadnienia, które są związane ze sprzedażą firmy.

Sprzedaż firmy jednoosobowej

Wiele osób zastanawia się, czy sprzedaż firmy jednoosobowej jest w ogóle możliwa. Jednak okazuje się, że tak. Można sprzedać swoją firmę wraz z całym jej majątkiem. W skład niego wchodzą między innymi takie elementy jak towary, środki trwałe, wyposażenie, a także wszystkie prawa oraz wierzytelności. Jednak nowy właściciel, aby móc działać zgodnie z prawem powinien zarejestrować tego rodzaju działalność na swoje własne nazwisko. Oprócz tego pomiędzy kupującym, a sprzedającym powinna zostać zawarta konkretna umowa, w której zawarte będą wszystkie niezbędne do sprzedaży zapisy.

Zobowiązania firmy

Podczas sprzedaży przedsiębiorstwa wszystkie jego zobowiązania przechodzą na nabywcę, dlatego warto o tym pamiętać i dokonać cesji wszystkich umów. Wśród nich można przede wszystkim wymienić umowy z kontrahentami, ale także umowę wynajmu lokalu, umowy ubezpieczenia czy też umowy telekomunikacyjne. Jest to bardzo istotne, ponieważ poprzedni właściciel, gdy sprzeda firmę nie powinien mieć już żadnych zobowiązań, które będą z nią w ścisły sposób związane.

Obowiązki likwidacyjne

Jeśli przedsiębiorca planuje sprzedać firmę powinien również wziąć pod uwagę obowiązki likwidacyjne, które musi spełnić. Przede wszystkim powinien zgłosić zakończenie prowadzenia swojej działalności gospodarczej do CEIDG poprzez wypełnienie specjalnego formularza. Oprócz tego powinno się również wykonać inwentaryzację wszystkich elementów, które znajdują się na stanie firmy. Następnie należy zamknąć podatkową księgę przychodów i rozchodów oraz zgłosić zaprzestanie wykonywania czynności opodatkowanych podatkiem VAT.

Zadłużenie firmy

Specjalna sytuacja występuje w momencie, gdy przedsiębiorstwo, które planuje się sprzedać jest zadłużone. W tym przypadku wierzyciel może żądać uregulowania swoich zobowiązań od dwóch osób, zarówno od zbywcy, jak i nabywcy przedsiębiorstwa. Sytuacja taka ma miejsce do momentu, w których wszystkie wierzytelności nie będą spłacone, dlatego warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę podczas sprzedaży przedsiębiorstwa. Zasada ta dotyczy również zobowiązań podatkowych, które może posiadać dana firma w momencie jej sprzedaży oraz zakupu przez nową osobę.

Redakcja prezenteria.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

prezent dla pracowników