Dom
Tutaj jesteś

Odbiór mieszkania – jak przebiega?

22 marca 2021 Dom Odbiór mieszkania

Odbiór wymarzonego mieszkania to z pewnością chwila ekscytacji ze strony przyszłego właściciela. Warto jednak podejść do tematu na chłodno i pamiętać, że jest to też moment na oględziny i sprawdzenie, czy wszystko jest tak jak powinno. 

Odbiór techniczny mieszkania to moment, w którym sprawdzamy, czy zakupione mieszkanie pokrywa się z pierwotnymi założeniami oraz jest pozbawione wad. Wyłapanie ewentualnych błędów jest bardzo istotne, ponieważ oszczędzi nam nerwów i kosztów związanych z naprawą na własną rękę. Pamiętajmy, że deweloper zobowiązany jest do wyeliminowania wszelkich problemów i oddania nam nieruchomości takiej, jak postawione jest w umowie. 

Odbiór mieszkania można przeprowadzić samemu. Jednak jeśli nie posiadamy odpowiedniej wiedzy budowlanej, zdecydowanie lepiej jest zatrudnić profesjonalistę. Specjalistów, którzy pomogą w przejść przez proces odbioru mieszkania można znaleźć tutaj: https://fixly.pl/kategoria/odbior-mieszkania

Na odbiór mieszkania należy wziąć ze sobą umowę oraz plan lokum. Procedury należy dokonywać za dnia, gdy światło słoneczne będzie wpadać do środka przez okna. Dzięki niemu dużo łatwiej znaleźć potencjalne niedoróbki. Samo spotkanie potrwa około 2 godzin. Należy pamiętać, by podejść do sprawy ze spokojem. Brak czasu czy pośpiech są zdecydowanie niewskazane. 

Na co zwrócić uwagę podczas przeglądu nieruchomości? Na początek należy upewnić się, że układ pomieszczeń i instalacji jest zgodny z tymi na planie. Sprawdźmy rozmieszczenie gniazdek, włączników oraz przyłączy. Dokładnie przyjrzyjmy się ścianom, sufitom oraz podłodze, upewniając się, że zachowane są piony i nie ma żadnych pęknięć. Warto też zwrócić uwagę, czy wentylacja działa prawidłowo, a okna są szczelne. 

Co jeśli znajdziemy błędy lub usterki? Deweloper nie może odstąpić od umowy, za to ma 14 dni na doręczenie klientowi oświadczenia o uznaniu problemów wskazanych w protokole lub o odmowie uznania ze wskazaniem przyczyn. W ciągu 30 dni powinien uznane przez siebie wady usunąć.

Redakcja prezenteria.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

alarmy domowe