Choroby zakaźne (najczęściej) wieku dziecięcego przechodził niemalże każdy. Jednak pamięć ludzka bywa zawodna, a w dodatku – nie każdy chory ma identyczny zestaw cech określonej choroby. Jak wygląda różyczka?
Charakterystyczna wysypka
Należy pamiętać, że na różyczkę najczęściej cierpią dzieci, jednak nie jest to konieczność. Zdarza się również, że zapadają na nią osoby dorosłe i z reguły (choć nie zawsze) przechodzą ją znacznie ciężej niż najmłodsi.
Wśród najpopularniejszych i najczęściej spotykanych objawów tej choroby wskazać można specyficzną wysypkę. Ma ona formę plamisto-grudkową i zazwyczaj w początkowej fazie choroby pokrywa twarz oraz szyję, by później przenieść się również na inne fragmenty ciała. Jednak należy zwrócić uwagę na fakt, że wysypka nie występuje u każdego chorego – choć taki przebieg różyczki jest stosunkowo rzadki. W takiej sytuacji dość często zdarza się również, że pacjent cierpi z powodu gorączki. Jeśli natomiast na jego ciele występuje wysypka – podniesiona temperatura ciała jest raczej rzadko spotykanym objawem.
Jedną z dolegliwości, które są dość często spotykany u najmłodszych dzieci, są powiększone węzły chłonne. Najczęściej występują one jeszcze przed pojawieniem się wysypki, co sprawia że mylnie kierują diagnozę na inną chorobę. Sama wysypka nie pozostawia na ciele śladów i znika po kilku dniach.
Różyczka u dorosłego
Przebieg choroby u osoby dorosłej, jak wspomniano wcześniej, może być dużo cięższy niż w przypadku dziecka. Jednocześnie, w ich przypadku często można zauważyć nieswoiste objawy, które – dopiero po wystąpieniu wysypki – wskazują na różyczkę.
Wśród tego rodzaju objawów można wskazać między innymi bóle kończyn lub głowy, gorączkę, znaczący spadek apetytu, wymioty lub nudności, a nawet zapalenie spojówek. Zasadniczo, w przypadku nastolatków lub osób dorosłych – początkowo różyczka może wyglądać jak zupełnie inna choroba.
Jak leczy się różyczkę?
Oprócz obowiązkowych szczepień, brak jest jakiejkolwiek formy zabezpieczenia się przed zachorowaniem. Podobnie w przypadku leczenia – nie istnieje terapia, która radziłaby sobie z wirusem różyczki. Stosuje się jedynie objawową terapię, polegającą między innymi na zbijaniu wysokiej gorączki, gdyby taka się pojawiła.
Na szczególną uwagę w przypadku tej choroby zasługują kobiety ciężarne. Zakażenie wirusem różyczki może nieść za sobą szereg naprawdę groźnych dla życia i zdrowia dziecka konsekwencji. Z tego względu jeśli kobieta w ciąży wie, że ktoś w jej otoczeniu choruje na różyczkę – powinna unikać kontaktu z nim, nawet jeśli przeszła tę chorobę wcześniej.