Wśród różnych rodzajów diet dla zdrowia w szczególności można wymienić dietę bezglutenową. Nie jest ona prosta podczas stosowania, jednak jest polecana w kilku schorzeniach. Dzięki niej stan zdrowia chorego ulega poprawie, dlatego w razie nieprzyjemnych i silnych dolegliwości warto sprawdzić, czy dieta bezglutenowa nie będzie dobrym rozwiązaniem także dla nas.
Wskazania
W obecnych czasach wiele osób zadaje sobie pytanie: dieta bezglutenowa dla kogo? Tego rodzaju styl odżywiania powinny przede wszystkim stosować osoby cierpiące na chorobę trzewną. Oprócz tego dietę bezglutenową powinno się stosować podczas występowania alergii na taki składnik pokarmowy jak gluten oraz w przypadku występowania na niego nietolerancji czy też nadwrażliwości. Tego rodzaju dieta może mieć również pomocne działanie w trakcie występowania schorzeń związanych z układem nerwowym, a także wszelkiego rodzaju chorób autoimmunologicznych.
Rozpoczęcie diety
Diety bezglutenowej nie powinno się rozpoczynać w sposób samodzielny. Przede wszystkim taka sytuacja powinna być skonsultowana z lekarzem. Przed rozpoczęciem diety powinno się również wykonać stosowne badania, które mogą potwierdzić występowanie chorób związanych z nietolerancją takiego składnika pokarmowego jak gluten. Celiakia oraz nadwrażliwość na gluten to schorzenia, z którymi zmaga się coraz większa ilość osób. Jednak jej objawy nie są tak oczywiste jak to się wydaje, dlatego bardzo łatwo można je zbagatelizować.
Zasady diety
Zasady komponowania posiłków na diecie bezglutenowej są stosunkowo proste. Jest to dieta, która opiera się na zdrowym odżywianiu, dlatego nie powinna nikomu sprawić problemów podczas komponowania posiłków. Osoba na diecie bezglutenowej powinna spożywać świeże posiłki w regularnych odstępach czasu. Nie powinien się w nich znajdować taki składnik pokarmowy jak gluten, ponieważ to on jest odpowiedzialny za większość negatywnych objawów oraz postęp choroby. Dlatego warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę.
Produkty wskazane i niewskazane
Na diecie bezglutenowej można wyróżnić zarówno produkty wskazane, jak i przeciwwskazane. Produkty wskazane to przede wszystkim świeże owoce oraz warzywa, a także mięso, ryby, jaja oraz nabiał. Natomiast niewskazane są wszelkiego rodzaju produkty, które w swoim składzie zawierają gluten. Najczęściej są to produkty wykonane z mąki, jednak w obecnych czasach gluten jest dodatkowo dodawany do bardzo wielu wyrobów. Należy na to uważać oraz sprawdzać etykiety kupowanych przez siebie produktów, aby uniknąć dolegliwości bólowych.