Strona główna
Lifestyle
Tutaj jesteś

Na czym polega samochód na abonament

16 lipca 2021 samochód na abonament

Samochód na abonament to rozszerzona forma leasingu dla osób prywatnych. Jeszcze kilka lat temu leasing był zarezerwowany jedynie dla przedsiębiorców. Osoba fizyczna miała do wyboru jedynie kredyt z wysokim wkładem własnym lub zakup samochodu za gotówkę.
Samochód na abonament to coraz bardziej popularna w Polsce forma posiadania auta i praktycznie każda firma motoryzacyjna ma taką formę finansowania w swojej ofercie.
Na opłatę abonamentową składają się trzy czynniki:
1. Wpłata własna – to zdecydowany plus tej formy własności. Można znaleźć oferty z wpłatą własną w wysokości 0%. Najczęściej jednak są to wpłaty na poziomie od 5% do 20%. Tutaj przełożenie jest oczywiste: im wyższa wpłata własna, tym niższe raty za wynajem.
2. Miesięczna opłata czynszowa za wynajem pojazdu. Tutaj jest bardzo rozległy wachlarz cenowy. Od kilkuset złotych za najtańsze i kiepsko wyposażone modele, do kilkunastu tysięcy za auta z górnej półki w zależności od klasy pojazdu i wysokości wpłaty własnej. Na wysokość raty wpływa także długość trwania umowy, a ten okres może wynosić od 12 miesięcy do nawet 5 lat. Nie bez znaczenia jest zadeklarowany roczny limit pokonanych kilometrów. Większość marek wyznaczyła standardowy limit przebiegu na 20 tys. kilometrów rocznie. Oczywiście zdarzają się również wyższe limity sięgające nawet 50 tys. kilometrów. Podpisując umowę, należy dobrze się zastanowić jaki limit przebiegu wyznaczyć. Z jednej strony im będzie on większy, tym rata abonamentowa będzie wyższa. Natomiast przekroczenie zadeklarowanego limitu skutkuje naliczeniem dodatkowych opłat niejednokrotnie dużo wyższych niż zwiększona rata za dodatkowe kilometry.
3. Wartość końcowa. Po skończeniu umowy samochód wraca do placówki dealerskiej. Tam po ustaleniu wartości na podstawie takich czynników jak utrata wartości konkretnego modelu samochodu czy przebieg, użytkownik ma możliwość wykupu pojazdu. Jest to o tyle dobre rozwiązanie, że można nabyć samochód, który dobrze znamy i w końcu zostać właścicielem, a nie jedynie użytkownikiem.
Samochód na abonament to idealne rozwiązanie dla osób chcących korzystać z fabrycznie nowego pojazdu. W cenę wynajmu jest wliczone pełne ubezpieczenie, przeglądy serwisowe i sezonowe wymiany opon. Wynajem długoterminowy jest w prostym rozliczeniu droższy od zakupu samochodu na raty. Plusem jest to, że przez cały okres umowy użytkownik nie jest narażony na nieplanowane koszty napraw, gdyż leżą one po stronie dealera. Gdy okres wynajmu się kończy, użytkownik może podpisać nową umowę na kolejne auto i nie musi się martwic sprzedażą poprzedniego samochodu, co dla wielu osób jest bardzo stresującym doświadczeniem.

podkrzaczek.pl
Podręczniki licealne

Redakcja prezenteria.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

sesja ciążowa
odkryj możliwości mebli recepcyjnych
Podręczniki licealne

Jesteś zainteresowany reklamą?

Podręczniki licealne