Polisolokata to umowa ubezpieczenia na życie w połączeniu z ubezpieczeniowym funduszem kapitałowym. W teorii brzmi to bardzo dobrze. Klient jest zobowiązany do wpłacania co pewien czas określonych kwot, które mogą być wykorzystane jako kapitał do inwestycji. Równocześnie w razie jego śmierci kapitał ten posłuży na wypłatę odszkodowania. Z powodu różnych sytuacji życiowych wiele osób chciałoby wypłacić pieniądze wpłacone na polisolokatę, co w rzeczywistości okazuje się dość trudne. Umowy są przygotowywane w taki sposób, by odzyskanie pieniędzy było możliwe tylko w niektórych przypadkach. Często pojawia się też kwestia kar związanych z wcześniejszym zerwaniem umowy. Są jednak sprawdzone sposoby na to, by odzyskać swoje pieniądze. Jak to zrobić?
Jak odzyskać pieniądze z polisolokaty forum
Na początek warto poszukać odpowiedzi na forum. Jeśli udzielają się tam osoby, które skorzystały z tej samej oferty, co Ty to istnieje duża szansa, że mają one już sprawdzone sposoby na poradzenie sobie z problemem wypłaty. Być może mają już doświadczenie, którym się podzielą. Czasami na forum głos zabierają także przedstawiciele ubezpieczycieli, którzy mogą doradzić, jak najlepiej jest wyjść z tej trudnej sytuacji i odzyskać zainwestowane pieniądze. Przede wszystkim należy pamiętać o tym, że w przypadku przedwczesnego zerwania umowy może zostać naliczona opłata likwidacyjna, która wynosi nawet kilkanaście złotych. Czasami jest ona ustalana nawet na równowartość wpłaconego kapitału. To sprawia, że klient, rezygnując, nie otrzymuje żadnych pieniędzy, a jedynie pozbywa się uciążliwego obowiązku wpłacania następnych. Nie należy się jednak tym przerażać. Pieniądze można odzyskać. Trzeba tylko wiedzieć, jak to zrobić.
Droga sądowa
W najbardziej skrajnych przypadkach konieczne jest wejście na drogę sądową. W ten sposób można odzyskać nie tylko wpłacony kapitał, ale również koszty opłaty likwidacyjnej. Oczywiście tutaj wiele zależy od umiejętności prawnika oraz od ogólnej sytuacji i warunków podpisanej umowy. Stąd też zwykle polecane jest, by po pomoc zgłaszać się do kancelarii, które specjalizują się w tym rodzaju spraw. To zdecydowanie zwiększa szansę na wygraną w sądzie i odzyskanie wszystkich wpłaconych pieniędzy. Zdarza się też, że po otrzymaniu pozwu towarzystwo ubezpieczeniowe samo dąży do jak najszybszego podpisania ugody i rozwiązania sprawy jeszcze przed wejściem na salę sądową. To dość dobre rozwiązanie zwłaszcza dla tych, którym zależy na tym, by szybko odzyskać pieniądze. Sprawa w sądzie jest dość ryzykowna. Dzięki niej można zyskać sporo więcej niż na podstawie ugody, ale jest też pewne ryzyko, że wszystkie formalności będą trwały długo. Przy obecnej inflacji może to oznaczać, że wartość pieniędzy, które są przedmiotem sporu, znaczenie spadnie. Tutaj jednak trzeba wspomnieć też o przedawnieniach. W przypadku umów zawartych przed 2018 roku przedawnienie ma miejsce po 10 latach. Później prawo zostało zmienione i do przedawnienia dochodzi już po 6 latach. Trzeba więc o tym pamiętać i podjąć działania jak najszybciej, by nie doszło do bezpowrotnego przedawnienia sprawy, które zamknie możliwość odzyskania pieniędzy. Na stronie cashowo.pl znajdziesz więcej informacji na ten temat.
Nieważność umowy
W pierwszej kolejności należy upewnić się, że zawarta umowa w ogóle była ważna. W niektórych umowach całe ryzyko umowne jest przerzucane na konsumenta i to wyłącznie on ponosi konsekwencje w przypadku zerwania umowy. To oznacza faktyczne uniemożliwienie mu zerwania umowy przed terminem. Nie jest to zgodne z prawem konsumenta, co sprawia, że umowę można podważyć.