prezenteria.pl

Blog ogólnotematyczny o urodzie, zdrowiu i lifestyle'u

Zdrowie

Jaki jest najzdrowszy tłuszcz do smażenia?

Smażenie jest jednym ze sposobów na przygotowywanie zróżnicowanych potraw. Jest ono bardzo popularne i przez wiele osób wykorzystywane na co dzień. Do smażenia najczęściej wykorzystywane są różnego rodzaju tłuszcze. Warto dowiedzieć się, jaki jest najzdrowszy tłuszcz do smażenia.

Olej rzepakowy

Wśród różnych rodzajów olejów, które są przeznaczone do smażenia można wymienić olej rzepakowy. Z całą pewnością można stwierdzić, że najlepiej się on nadaje do przygotowywania potraw w ten sposób, dlatego warto się w niego zaopatrzyć. Olej rzepakowy zawiera w swoim składzie przede wszystkim kwasy jednonienasycone, które są bardzo korzystne dla zdrowia człowieka. Oprócz tego ma stosunkowo wysoką temperaturę dymienia, która wynosi około dwieście pięć stopni Celsjusza. Dlatego z powodzeniem można na nim smażyć różnego rodzaju potrawy. Olej rzepakowy jest bardzo uniwersalnym produktem, dlatego wiele osób go chętnie wykorzystuje. Jest bardzo szeroko dostępny w sprzedaży oraz nie ma zbyt wygórowanej ceny, co jest zdecydowaną korzyścią z jego zakupu. Jednak warto również wspomnieć o tym, że proces smażenia z wykorzystaniem oleju rzepakowego nie powinien trwać zbyt długo. Może to w niekorzystny sposób wpłynąć na smak przygotowywanej przez nas potrawy, co nie będzie korzystnym rozwiązaniem. Dlatego warto na to zwrócić swoją szczególną uwagę.

Oliwa z oliwek

Za najzdrowszy tłuszcz do smażenia można również uznać oliwę z oliwek. Podobnie jak olej rzepakowy ma ona stosunkowo wysoką temperaturę dymienia, która wynosi dwieście dwadzieścia pięć stopni Celsjusza. Oprócz tego w składzie tego rodzaju oleju można znaleźć przede wszystkim kwasy tłuszczowe jednonienasycone, co ma bardzo dobry wpływ na organizm człowieka. Oliwa z oliwek jest produktem korzystnym dla zdrowia, dlatego warto go uwzględnić w swojej codziennej diecie. Zawiera w swoim składzie szereg substancji aktywnych, wśród których można między innymi wymienić przeciwutleniacze. Oprócz tego ma działanie przeciwzapalne i antybakteryjne oraz można ją stosować wspomagająco podczas występowania różnego rodzaju problemów z układem sercowo-naczyniowym. Dodatkowo oliwa z oliwek zapobiega powstawaniu wielu schorzeń, takich jak na przykład udar czy cukrzyca typu drugiego. Natomiast, jeśli już na coś zachorujemy to może ona działać wspomagająco. Tego rodzaju olej ma udowodnione korzystne właściwości w stosunku do takich chorób jak reumatoidalne zapalenie stawów czy też astma oskrzelowa. Dlatego warto wykorzystywać oliwę oliwek do przygotowywania różnego rodzaju potraw, a także ich smażenia.