Tutaj jesteś

Na czym polega transkrypcja nagrań? Kiedy jest potrzebna?

29 września 2022 Lifestyle transkrypcja nagrań


Transkrypcja nagrań to usługa, która cieszy się dzisiaj coraz większą popularnością. Niewiele osób wie jednak, czym tak właściwie jest transkrypcja. Zgodnie z definicją, transkrypcją nazywamy system zapisu głosek języka za pomocą symboli graficznych. Taka transkrypcja musi być zgodna z przebiegiem rozmowy, a zapisać można ją w każdym programie tekstowym. 

Rodzaje transkrypcji

Istnieją dwa rodzaje transkrypcji, wyróżnione na podstawie potrzeb i celów sporządzania zapisu z nagrań. Mamy zatem:

  • transkrypcję standardową, czyli edytowaną – nie jest to wierne w 100% spisanie rozmów, lecz przekształcenie słowa mówionego w tekst z pominięciem wtrąceń, przerywników, błędów gramatycznych i składniowych, a także niepotrzebnych powtórzeń, 
  • transkrypcję pełną, czyli dosłowną – polegającą na przepisaniu tekstu mówionego słowo w słowo, z wszelkimi wtrąceniami, odgłosami i przerywnikami. 

W większości przypadków stosuje się dzisiaj transkrypcję standardową. Dzięki temu tekst jest bardziej czytelny i zrozumiały, po prostu przyjaźniejszy dla czytelnika. Transkrypcję standardową wykorzystuje się między innymi do zapisu wywiadu, szkolenia, podcastu czy wykładu. 

Kiedy i do czego przydają się transkrypcje nagrań?

Mogłoby się wydawać, że materiał audio lub wideo jest najprzystępniejszy dla każdego odbiorcy. Tymczasem, nadal nie brakuje osób, które preferują słowo pisane nad czytanym. Słowa zapisane są korzystniejszym rozwiązaniem dla wzrokowców, którzy przyswajają wiedzę poprzez czytanie. Duża część osób ogląda również wideo z wyciszonym dźwiękiem, a wtedy umyka im wiele istotnych informacji, które autor chciałby przekazać. Kolejny powód, dla którego warto przygotowywać transkrypcje nagrań to możliwość skupienia się na konkretnych fragmentach treści, ich wielokrotnego odczytywania, analizowania, sporządzania notatek. Oczywistym wykorzystaniem tekstu transkrypcji jest też tworzenie zawartości dostosowanej do potrzeb osób niedosłyszących i niesłyszących. 

Poza tym, dzięki transkrypcjom można:

  • drukować i przechowywać tekst z nagrania,
  • tworzyć stemple czasowe umożliwiające nawigację po treści nagrania,
  • wykorzystywać treść do tworzenia prezentacji, artykułów, e-booków,
  • wykorzystać treści do pozycjonowania strony.

Czy każdy może sporządzać transkrypcję nagrań?

Z pozoru sporządzanie transkrypcji nie wydaje się trudnym zadaniem. Jednak im więcej różnych głosów pojawia się na nagraniu i im gorsza jest jego jakość, tym większym wyzwaniem staje się zapisanie treści za pomocą słów. Duże znaczenie ma również tematyka nagrania, gdyż zdecydowanie trudniej jest przygotować transkrypcję z rozmowy, której sens nie jest dla nas zrozumiały.

Sporządzanie transkrypcji wymaga staranności i dokładności, a także doświadczenia i umiejętności w pracy z tekstem pisanym. Transkrypcja powinna być bowiem nie tylko wierna nagraniu źródłowemu, ale też przyjemna w odbiorze. Nie może zawierać błędów ortograficznych, językowych, ani nawet interpunkcyjnych. Nie zapominajmy również, że podstawą przygotowania transkrypcji jest też doskonała znajomość języka, którym mówią osoby na nagraniu. 

 

Redakcja prezenteria.pl

MOŻE CIĘ RÓWNIEŻ ZAINTERESOWAĆ

Jesteś zainteresowany reklamą?

odkryj możliwości mebli recepcyjnych